Skip to content


TikTok algoritması nasıl çalışır? – TikTok tarafından duyuruldu!

 Platformda içerik aradıktan sonra, arama ile ilgili diğer içeriği önerilen bir ekranda
Less than 1 minute Minutes

TikTok algoritması nasıl çalışır? TikTok’un duyurduğu habere göre:

 TikTok’u açıp akışınıza geldiğinizde, ilgi alanlarınıza uygun bir video akışı sunulacak, bu da beğendiğiniz içeriği ve içerik oluşturucuları bulmanızı kolaylaştıracak. Bu besleme, ekranınızdaki diğer kullanıcıları da listeler ve içerik oluşturucuların algoritmada kullanıcıların ilgisini çekeceğini düşünür.

 TikTok, bu öneri sisteminin nasıl çalıştığını burada özetliyor. İşte bir TikTok kullanıcısının akış ekranında hangi videoların görüneceğini belirleyen faktörler.

resmi açıklama geldi tiktok açıkladı. nasıl bir algoritması varmış. nasıl yapıyorlarmış. mertsahin demircioglu mertşahin demircioğlu

 Kullanıcı etkileşimleri – Beğendiğiniz veya paylaştığınız videolar, takip ettiğiniz hesaplar, gönderilere yaptığınız yorumlar ve oluşturduğunuz içerik. Belirli bir hashtag ile içerik yayınlarsanız, akış ekranınızda aynı etiketi kullanan diğer içerik oluşturucuları görme şansınız daha yüksektir. Video ayrıntıları – Açıklama, sesler, şarkılar ve etiketler gibi ayrıntıları içerir.

  Cihaz ve Hesap Ayarları – Bu daha az etkili faktör, cihazınızın dil tercihi, ülke ve cep telefonu türüdür. TikTok, bu üçüncü faktörün ilk iki faktör kadar etkili olmadığını iddia ediyor.

 Aslında  bu TikTok algoritması tıpkı diğer sosyal medyalar gibi çalışıyor. Diğer bir deyişle, içerikle etkileşim kurduğunuzda size daha çok benzer içerik gösterilecektir. İçerik hakkında yorum yapmak ve hashtag kullanmak bu algoritmayı tetiklemeye yardımcı olur.

 TikTok tarafından paylaşılan diğer dikkat çeken noktalar ise şöyle:

 “Kullanıcının video içeriğini baştan sona izlemiş olması, içerikle daha fazla ilgilendiğini gösteriyor. Bu faktör, videoyu görüntüleyen ile video içeriği üreticisinin aynı ülkede olup olmamasından daha önemli.

 Dolayısıyla, tüm videoları izleyen kullanıcıların ilgili içeriği görme olasılığı daha yüksektir.

 “Kullanıcıları platforma katıldıklarında ilgi alanlarını seçmeye teşvik ediyoruz. Bu şekilde, ilgi alanlarınızla ilgili içeriğin besleme ekranında sunulmasına yardımcı olursunuz.”

 Diğer tüm platformlarda olduğu gibi, TikTok platformu da sizi ilgi alanlarınıza göre ilginç içeriklerle buluşturur. “Akışınız yalnızca seçtiğiniz ilgili içerikten oluşmuyor. Yeni hesaplardan video izlemeye başladığınızda, akışınıza etiketler, sesler, efektler ve popüler konular getiriyor.

 Platformda içerik aradıktan sonra, arama ile ilgili diğer içeriği önerilen bir ekranda size getirecektir. Kardeşiniz telefonunuza el koyduysa ve farklı videolar izlemeye başladıysa, akış ekranınızda  ilgili diğer içerikleri görmeye başlayacaksınız demektir.

 “Bazen akış ekranınızda ilgilenmediğiniz içeriğe sahip videolar bulabilirsiniz. Bu öneriler, kasıtlı önerilerimizdir. Beslemenize çeşitli ilginç videolar getirmek, yeni içerik oluşturucuları keşfetmenizi sağlamak ve  yeni fırsatlar sunmak istiyoruz.”

 TikTok, gönderilerin bağımsız olarak derecelendirildiğini ve daha geniş bir kitleye ulaşarak içeriği tanıtan videonun başlığında ve açıklamasında belirlediğimiz ilgi alanlarıyla eşleştiğini söylüyor. 

 TikTok, bu faktörlerden hangilerinin yüzde olarak etkili olduğunu tam olarak söylemiyor, ancak burada açıklanan öğeler, TikTok akış ekranınızda ne göreceğinizi hemen hemen açıklıyor.

Buradan daha detaylı öğrenebilirsin.

HIZLI İPUCU

Sizde kendi içeriklerinizi yüklemeye ne dersiniz? Tüm dünyaya kendi içeriklerinizi tanıtmanın iyi bir fırsatı. Bunu en iyi şekilde değerlendirmeye ne dersin?

Bugün popüler

Sıra Sizde

Düşüncelerinizi ve Yorumlarınızı bekliyorum ⇓

Buy Me A Coffee

Sizin için tavsiye edilen Güncelle tıkla (Nisan 15, 2024)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizde İçeriklerinizi Paylaşın

Yeni Takipçilere Ulaşın

En yeni bilgiler ve gelişmeler