Skip to content


Kanada’da Dev Karbondioksit Emme Tesisi Equatic’in Hidrojen Üretimi ve Çevre İçin Önemi

Kanada’da Dev Karbondioksit Emme Tesisi Equatic’in Hidrojen Üretimi ve Çevre İçin Önemi Kanada, Quebec’te dünyanın en büyük karbondioksit emme tesisi inşası için çalışmalara başladı.
Less than 1 minute Minutes

Kanada, Quebec’te dünyanın en büyük karbondioksit emme tesisi inşası için çalışmalara başladı. Equatic adlı şirket, bu tesisle yılda 100 bin ton karbondioksiti atmosferden emmeyi hedefliyor. Ancak bu tesis sadece karbon emmekle kalmıyor, aynı zamanda hidrojen üretiyor ve enerji ihtiyacını karşılıyor.

Equatic’in teknolojisi, okyanusların doğal yeteneklerini kullanıyor. Okyanuslar, insan kaynaklı karbonun yüzde 25’ini emebilen büyük karbon yutaklarıdır. Deniz suyundan geçirilen elektrik akımı, suyu hidrojen ve oksijene ayırırken, bir asit ve bir baz oluşturuyor. Karbon ise suyun içinde katı formda depolanıyor. Ayrıca, bu süreçte oluşan alkalin çamur, atmosferden daha fazla karbondioksit emmek için kullanılıyor.

Bu teknoloji, hem çevresel açıdan önemli bir katkı sağlıyor hem de ekonomik olarak kazanç getiriyor. Üstelik üretilen hidrojen, satılabiliyor ve tesisin enerji ihtiyacını karşılamak için kullanılabiliyor. Bu tesis, gelecekte daha yaşanabilir bir dünya için umut verici bir adım olarak karşımıza çıkıyor.

HIZLI İPUCU

Sizde kendi içeriklerinizi yüklemeye ne dersiniz? Tüm dünyaya kendi içeriklerinizi tanıtmanın iyi bir fırsatı. Bunu en iyi şekilde değerlendirmeye ne dersin?

Bugün popüler

Sıra Sizde

Düşüncelerinizi ve Yorumlarınızı bekliyorum ⇓

Buy Me A Coffee

Sizin için tavsiye edilen Güncelle tıkla (Temmuz 12, 2024)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizde İçeriklerinizi Paylaşın

Yeni Takipçilere Ulaşın

En yeni bilgiler ve gelişmeler