Skip to content


ABD’deki ilk doğal gaz yasağı vuruldu

Yasa, Berkeley’nin doğal gazı yasaklayan ilk şehir olduğu.. yeni inşaatlarda yasaklanmasına..
Less than 1 minute Minutes

Berkeley, Kaliforniya’da doğal gaz yeni inşaatlarda yasaklanmasına ilişkin ilk yasa federal mahkeme tarafından iptal edildi. Yasa, federal enerji düzenlemelerini atladığı gerekçesiyle restoran sahipleri tarafından eleştirilmişti.

Yasa, Berkeley’nin doğal gazı yasaklayan ilk şehir olduğu için dikkat çekmişti.

California, yazında doğal gaz kullanımı

California, Berkeley yazında doğal gaz kullanımını yasaklayan ilk şehir oldu. Bu hareket, çevre savunucularının örnek alınması gereken bir adım olarak kutlamalarına neden oldu. Şimdi ülke genelinde en az 99 benzer yönetmelik var. Bunların çoğu cihazların elektrikli olmasını gerektiriyor. Pazartesi günü federal temyiz mahkemesi yasakları sorguladı. San Francisco’da bulunan ABD Dokuzuncu Bölge Temyiz Mahkemesi, Berkeley’in yasağının federal bir yasa tarafından önlendiğine yasa dışı olduğuna karar verdi. Yeni inşaatlarda doğal gaz yasağı çıkarıldıktan sonra, California Restaurant Association, restoran endüstrisine zarar vereceği gerekçesiyle şehirde dava açtı. Restoranlar, özellikle alevle kavrulmuş etler, kömürleşmiş sebzeler veya yoğun ısı gerektiren yemeklerin hazırlanması için özel gaz cihazları kullanmak zorunda oldukları için bu yasakları uygulamaları mümkün olmayacak. “Dava okundu. Ancak savunucular, binalarda doğal gaz kullanımının sera gazı salımı, insan sağlığına olan tehditlerinin giderek artan sayıda araştırma tarafından vurgulandığını öne sürüyorlar.”

ABD’deki astım vakalarının %13’ü gaz sobalarından kaynaklanıyor. Gaz sobaları, metan ve kimyasal benzen gibi zararlı maddeleri de sızdırıyor. Bu yasak, doğal gaz kullanımının sağlık ve iklim üzerindeki etkilerine dair bilimsel kanıtların yok sayılması olarak değerlendirilmelidir. Oakland, CA’daki PSE Sağlıklı Enerji Enstitüsü’nün yöneticisi Seth Shonkoff, 9. Daire’nin Berkeley kararını onaylayan alt mahkemenin kararını bozduğunu söyledi. Davanın sorusu, federal Enerji Politikası ve Koruma Yasası’nın Berekley kararnamesine göre öncelikli olup olmadığıydı. 1975’te petrol krizine karşı kabul edilen bu yasa, yerel enerji üretimini ve arzını artırmayı hedefliyordu. Amerikan Gaz Derneği, federal mahkemenin kararını kutlayarak, bunu “Kaliforniya tüketicilerinin enerji seçimini güvence altına alacak ve ulusumuzun enerji ve çevre hedeflerimize ulaşma yolunda ilerlemesine yardımcı olacak” bir adım olarak nitelendirdi.

Fosil yakıt şirketleri

Fosil yakıt şirketleri, doğal gazın kömürden daha az karbon yoğun olduğu ve temiz enerjiye geçiş için ideal bir “geçiş yakıtı” olduğu iddiasını kullanıyor. Bilim ve politika uzmanları, yenilenebilir enerjinin ekonomik hale geldiğini ve doğal gaz tesislerinin sera gazı emisyonlarına en büyük katkı sağladığını söylerken, belediye gaz yasakları fosil yakıt endüstrisine darbe indirebilir. ABD Enerji Bilgi İdaresi’ne (EIA) göre, konut ve ticari gaz kullanımı 2021’de 8,2 tn fit küp oldu. Kamu hizmetleri yaklaşık 11,3 tn fit küp kullanarak şebekeye güç sağladı. Şehirlerin binalarda gaz yasağı uygulama eğilimi devam ederse, şirketler iş modellerini yeniden düşünmek zorunda kalabilir. Çevreciler, Dokuzuncu Devre’nin kararının diğer şehirlerin çabalarını mutlaka tersine çevirmeyeceğini söylediler. Earthjustice’de avukat olan Matt Vespa, Washington Post’a Berkeley’in yeni binalarda gaz hatlarını yasakladığını söyledi.

Diğer birçok şehir ise bina yönetmeliklerine zorlu verimlilik standartları getirerek doğal gaz yasaklarını başardı. Ancak, 75 Kaliforniya şehrinden 26’sı federal mahkemenin kararıyla kurallarının bozulduğunu görebilir. Metni kısaltmak mümkün olmadan önce hangi metnin kısaltılması gerektiği belirtilmelidir. Lütfen hangi metnin kısaltılması gerektiğine dair daha spesifik bir istek belirtiniz.

HIZLI İPUCU

Sizde kendi içeriklerinizi yüklemeye ne dersiniz? Tüm dünyaya kendi içeriklerinizi tanıtmanın iyi bir fırsatı. Bunu en iyi şekilde değerlendirmeye ne dersin?

Bugün popüler

Sıra Sizde

Düşüncelerinizi ve Yorumlarınızı bekliyorum ⇓

Buy Me A Coffee

Sizin için tavsiye edilen Güncelle tıkla (Nisan 15, 2024)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizde İçeriklerinizi Paylaşın

Yeni Takipçilere Ulaşın

En yeni bilgiler ve gelişmeler